Fahidi E1694435998853 1024x575

Fahidi Éva - díj 2025

"A gyűlölet nem olyan, mint a természet, hogy reggel felkel a nap, és este lenyugszik, és akármit csinálunk, ezt nem tudjuk megfordítani, ez biztos, hogy így lesz. 
Az a törekvésem, hogy megpróbáljam elhinteni ezt, mint célkitűzést az emberek, különösen a gyerekek lelkében, mert hát ők fogják megcsinálni a saját életüket.
Olyan lesz az életetek, amilyenre csináljátok magatoknak. 
Figyeljetek oda, dolgozzatok az ellen és szüntessétek meg, amennyire lehet, hogy az egyik ember gyűlölje a másikat és kirekesszen embercsoportokat. 
És ha majd fent ülök azon a bizonyos rózsaszín felhőn és lenézek rátok, akkor lássam, hogy ezt csináljátok."
(Fahidi Éva)

A Fahidi Éva-díj

Fahidi Éva, a holokauszt túlélője, 49 családtagját veszítette el Auschwitz-Birkenauban, és húszévesen tért haza egyedül. Élete utolsó évtizedeiben fáradhatatlanul dolgozott azért, hogy megmutassa: az ember jóságra született.

Számtalan előadást tartott Magyarországon és Németországban, könyveket írt, táncelőadásban szerepelt. Üzenete következetesen a másság elfogadása, az emberi méltóság tisztelete és a gyűlölet felszámolása volt. Meggyőződése szerint ezt gyerekkorban kell megtanulni.

Éva nemcsak hirdette, hanem élte is ezeket az értékeket.

A Fahidi Éva-díj ezt a szellemiséget kívánja továbbvinni. Célja, hogy elismerje azokat, akik munkájukkal segítik a fiatalokat a kirekesztés és gyűlölet elutasításában, egy befogadó társadalom építésében.

A díjat évente ítéli oda a grémium többségi szavazata. Magánszemélyek és szervezetek is jelölhetnek bárhonnan. Az átadás minden évben október 22-én, Fahidi Éva születésnapja körül történik Magyarországon.

A díj egy Weiss Anikó-szobor kicsinyített másolata, amely a reményt szimbolizálja, és pénzbeli támogatással is járhat.

Az alapítók: Fischer Ádám és Andrási Andor.

A díj tárgya és a díjazottak

Fahidi Éva-díjat 2025-ben legfeljebb három, a további években évente egy személy kaphatja meg.

A díj egy kisméretű szobormásolat Weiss Anikó alkotásáról, amely a kényszermunkatáborban fogva tartott Fahidi Évát és a szobrászt ábrázolja, a szabadságvágy és remény jelképeként.

A díjazott tevékenysége esetenként anyagi támogatással is járhat.

A jelöltek és a jelölés

A díjra bárki jelölhető, aki személyes példájával vagy munkájával segíti a fiatalokat egy befogadó, együttérző társadalom kialakításában.

Elsősorban – de nem kizárólag – tanárok, gyógyítók, művészek, szociális munkások, üzleti és médiaszereplők, valamint alkotók jelölhetők, akik tevékenységük révén példaértéket mutatnak.

Nem jelölhető, aki politikai párthoz egyértelműen kötődik vagy gyűlöletkeltést támogat. Ha ilyen tevékenység utólag kiderül, a jelölés vagy díjazás visszavonható.

A díjra magánszemélyek és szervezetek tehetnek javaslatot (politikai pártok kivételével). Egy évben legfeljebb 5 jelölés küldhető be.

A jelölés magyar, angol vagy német nyelven történik a kitöltött űrlappal és legfeljebb 2 oldalas indoklással, amelyhez külső hivatkozások is csatolhatók.

A jelöltet értesítik a jelölésről (a jelölő nevét nem közlik), és elfogadó nyilatkozatot kell aláírnia.

Az alapítók, a bíráló bizottság és a bonyolítók

A díjat Fischer Ádám karmester és Andrási Andor, Fahidi Éva társa alapította.

A kilenctagú bíráló bizottság politikai függetlenséget követel meg tagjaitól, összetétele változhat. Ha egy jelölttel közeli kapcsolat áll fenn, az érintett tag szavazata nem számít a döntésnél.

A díj előkészítését és átadását a Bálint Ház szervezi.



A Fahidi Éva-díj a jóság és emberség választásának emléke.

A jelölő űrlap online is kitölthető

A határidő 2025-ben augusztus 9.

A jelölő űrlap és az elfogadó nyilatkozat le is tölthető. E-mailben a részletes indoklás külön dokumentumként csatolható.

JELÖLÉS

1250516

SOCIAL MEDIA